Narty w Austrii

Narty w Austrii

Austria to bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych kierunków, jeśli chodzi o wyjazd na narty. Nazywana ojczyzną narciarstwa alpejskiego zachwyca pięknymi górami, długimi trasami narciarskimi i ośrodkami na światowym poziomie. Znajdziemy tutaj szeroki przekrój zarówno warunków narciarskich, jak i dostępnej infrastruktury. Austriackie kurorty zachwycają sielską atmosferą, ciekawym folklorem i smaczną kuchnią. Mnogość oferowanych atrakcji sprawia, że jest to miejsce idealne na rodzinny wyjazd na narty. Nie sposób nie wspomnieć o tradycji Apres-Ski, czyli godnej pozazdroszczenia kulturze spędzania czasu po zejściu ze stoku. Mowa o wspólnym biesiadowaniu przy akompaniamencie muzyki i stołach pełnych regionalnych przysmaków. Austria zachwyca również bogactwem możliwości, olbrzymią ilością tras narciarskich i rozrywek poza stokami.

Austria – idealne stoki dla każdego

Austria to miejsce odpowiednie na wyjazd na narty dla każdego. Ponad połowę obszaru kraju stanowią tereny górskie. W zależności od upodobań można znaleźć tu zarówno duże kompleksy, jak i te mniejsze, z bardziej kameralnym klimatem. Stąd też wybór odpowiedniego ośrodka wcale nie jest łatwy. Jednym z podstawowych czynników, które mają wpływ na wybór miejsca na urlop, jest z pewnością cena. Jeśli chodzi o wyjazd narciarski, oprócz standardowych kosztów dojazdu, noclegu i wyżywienia, należy wliczyć także cenę skipassu. Cena ta uzależniona jest od ilości tras i wyciągów w danym ośrodku. Zdecydowanie najdrożej jest na zachodzie Austrii – w Tyrolu i Vorlalbergu, tańszy zaś jest Kraj Salzburski i Karyntia. Niemniej od wielu lat kraj ten prowadzi we wszelkich zestawieniach stosunku cen do usług. Urlop tutaj będzie nie tylko tańszy, ale przede wszystkim o wiele bardziej atrakcyjny niż spędzony na nartach na przykład w Polsce. Świetnie odnajdą się tu tak zaawansowani, jak i początkujący narciarze. Na austriackich stokach można znaleźć trasy o każdym poziomie zaawansowania. Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z nartami przygotowano szeroką ofertę szkółek narciarskich z anglojęzycznymi instruktorami. Tutejsze ośrodki słyną z bezpiecznych i perfekcyjnie przygotowanych stoków oraz nowoczesnej infrastruktury wyciągowej. Narciarzy przyciągają dodatkowo lodowce, które stanowią gwarancję śniegu i zapewniają odpowiednie warunki do jazdy nawet wiosną.

Ośrodki narciarskie w Austrii

Dachstein West

Region położony w Górnej Austrii, zachwyca stworzoną tutaj tzw. Panorondą, czyli panoramiczną 44-kilometrową trasą wokół całego regionu. Oferowane trasy narciarskie nie są położone wysoko, dzięki czemu można liczyć tu na cieplejszą pogodę i brak zagrożenia lawinowego. Wybudowane trasy zjazdowe mają bardzo zróżnicowany poziom trudności. Region ten jest chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi.

Bad Kleinkirchheim

Położony w wysuniętym najdalej na południe regionie Austrii. Zachwyca pięknymi trasami i gwarancją dobrej pogody. Ilość tras w tym regionie wynosi 103 km i są to trasy polecane zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych narciarzy. Znajdują się tutaj również warte odwiedzenia baseny termalne Therme St. Kathrein, które idealnie sprawdzą się jako miejsce relaksu po całym dniu jeżdżenia na nartach. Nietypową trakcją są czerwone kanapy ustawione wzdłuż tras zjazdowych dla wszystkich tych, którzy chcą zaznać chwili odpoczynku między zjazdami.

Solden

Jeden z najpopularniejszych, ale i najnowocześniejszych tyrolskich kurortów, gdzie znajdziemy aż 150 km tras narciarskich. Teren narciarski obejmuje popularne lodowce Rettenbach i Tiefenbach i zapewnia widok zapierające dech w piersiach. Solden to region polecany szczególnie zaawansowanym narciarzom. Warte odwiedzenia są również znajdujące się tutaj punkty widokowe nazywane „BIG3”. Są to platformy widokowe położone na trzech 3-tysiącznikach ze zjawiskową panoramą 360 st.

Zillertal

Największy ośrodek narciarski położony w dolinie, w sercu Tyrolu. Polecany ze względu na ilość i różnorodność oferowanych tras. To tutaj znajduje się również jedna z najbardziej stromych tras zjazdowych o 78-stopniowym nachyleniu, a na jednym skipassie można przejechać aż 530 km tras! Miejsce spodoba się szczególnie smakoszom piwa. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najstarszych w Tyrolu browarów – Zillertaler Bier.

Obertauern

Znany jako miejsce, gdzie na nartach można jeździć dosłownie „na około”. Do dyspozycji narciarzy jest tutaj 27 wyciągów i około 100 km tras narciarskich. Zostały one zaprojektowane tak, by tworzyły jeden „system” wokół położonych w pobliżu miejscowości. To tutaj także istnieje możliwości nocnej jazdy na nartach na wyciągu Edelweissbahn.

Warunki narciarskie w Austrii

Austria słynie ze świetnych warunków narciarskich, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i zaplecza turystycznego. Trasy narciarskie są szczegółowo wyznaczone i każdy znajdzie tu coś dla siebie. To prawdziwy raj dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Jeśli chodzi o pogodę, śnieg jest niemal gwarantowany. Sezon narciarski trwa od grudnia do marca, z pewnymi wyjątkami w zależności od regionu. I tak w niewielkim ośrodku Kaunertal czy też w Stubai, sezon zaczyna się wyjątkowo wcześnie, bo już na przełomie września i października. Z kolei w austriackim Tyrolu doskonałe warunki do jazdy na nartach trwają aż do końca kwietnia. Region ten sprawdzi się świetnie jako cel podróży na wiosenny wyjazd na narty. Z kolei Lodowiec Hintertux oferuje możliwość korzystania z narciarskiego szaleństwa przez cały rok. Co więcej, wiele regionów objętych jest programem sztucznego naśnieżania. W ten sposób nie przerwanie zapewniają narciarzom doskonale warunki do jazdy.

Wybierając się na narty do Austrii, można dowolnie wybierać w ośrodkach, w zależności od tego, czego szukamy na stoku, ale i poza nim. Kraj ten słusznie uznawany jest za centrum europejskiego narciarstwa. W rodzinnych hotelach można poczuć się jak w domu, a zagospodarowanie aż 8 lodowców sprawia, że śniegu nie brakuje tu nawet latem.

Skipass – warunki karnetów w Austrii

Wyjazd na narty do Austrii a skipass

Wybór skipassu w Austrii to kwestia, którą warto przemyśleć jeszcze przed wyjazdem. Miłośnicy narciarstwa mają tutaj do wyboru kilka karnetów narciarskich obowiązujących w nawet kilkunastu ośrodkach. Umożliwiają one elastyczność przy wyborze miejsca, a także pomagają sporo zaoszczędzić. Za królową skipassów uznawana jest Snow Card Tirol, która obowiązuje w aż 90 ośrodkach narciarskich, w tym również na 5 Tyrolskich Lodowcach, przez aż 228 dni w roku. Karta polecana jest dla osób, które na nartach chcą spędzić zdecydowanie więcej czasu niż tylko dwa tygodnie. White5 to kolejny karnet warty uwagi, łączący ze sobą wszystkie 5 Tyrolskich Lodowców. Umożliwia również jazdę na nartach powyżej 3000 m n.p.m w ośrodkach Hintertux, Pitzal, Solden, Stubai i Kaunertal, które gwarantuję śnieg przez cały sezon. Skipass obowiązuje przez 10 dowolnie wybranych dni w trakcie trwania sezonu zimowego. Jest idealną alternatywą dla miłośników jazdy na nartach na lodowcach. Godny polecenia jest także karnet Skip plus City Pass, który łączy za sobą atrakcje narciarskie doliny Stubai z rozrywką kulturalną oferowaną przez miasto Innsbruck. Dostępny jest na okres od dwóch do 21 dni i świetnie sprawdzi się dla osób zainteresowanych historycznymi atrakcjami regionu.

Ceny karnetów są bardzo zróżnicowane w zależności od popularności regionu czy ośrodka, a także malowniczości i długości tras narciarskich. Warto pamiętać, że dzieci w wieku do 6 lat korzystają bezpłatnie z wyciągów narciarskich praktycznie w każdym miejscu. Starsze dzieci mogą liczyć na zniżkę w wysokości 50%. Niektóre ośrodki oferują również ulgi dla rodzin wielodzietnych czy też darmowe karnety dla dzieci, jeśli zdecydujemy się na nocleg w ich ośrodku.

Wyjazd samochodem do Austrii – ważne informacje

Jeśli na wyjazd narciarski do Austrii wybieramy się własnym samochodem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Autostrady są płatne i obowiązkowe jest posiadanie winiety, którą można kupić w punktach w pobliżu granicy, ale również poprzez aplikację mobilną. Koszt winiety na 10 dni to około 9 euro.
  • W samochodzie obowiązkowe są zimowe opony, a na niektórych odcinkach drogi wymagane są również łańcuchy na koła.
  • W Austrii obowiązuje zakaz używania video rejestratorów jazdy. Kara za posiadanie takiego urządzenia może wynosić nawet 25 000 euro, dlatego warto pamiętać o pozostawieniu go w domu.
  • Ograniczenia prędkości, jakie obowiązują w Austrii to 50 km/h w mieście, 100 km/h na drogach poza miastowych i ekspresowych, 130 km/h na autostradach. Należy tutaj pamiętać o jednym wyjątku, jakim jest miasto Graz, w którym większość dróg objęta jest ograniczeniem do 30 km/h.
  • Planując wyjazd do Austrii, należy obowiązkowo wyposażyć auto w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i kamizelkę odblaskową. Kontrole stanu technicznego pojazdu są bardzo drobiazgowe, dlatego też warto sprawdzić auto przed wyjazdem.
  • Ważną kwestią jest również sposób przewożenia nart. Nie wolno wozić ich luzem wewnątrz samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w specjalnym boxie na dachu samochodu.
  • Istotna informacja dla każdego kierowcy czyli mandaty. Za brak przyklejonej do szyby winiety grozi mandat w wysokości 120 – 240 EUR, za nie dostosowanie się do obowiązku tworzenia korytarza bezpieczeństwa grozi mandat w wysokości 800 – 2000 EUR,  a za jazdę w stanie nietrzeźwości można otrzymać mandat na kwotę nawet 5000 EUR.
  • Co ważne, jeśli na turystę nałożony zostanie mandat, którego nie będzie w stanie opłacić na miejscu, policjant może zarekwirować mienie o wartości zbliżonej do wysokości kary.
  • Na koniec rzecz najważniejsza: planując narty w Alpach, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, którego nie zapewni niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można ona co jedynie stanowić uzupełnienie polisy podróżnej. Nawet z pozoru niegroźny wypadek typu złamanie ręki czy obojczyka, może kosztować nieubezpieczonego turystę nawet 40 tysięcy złotych.