Narty na Słowacji

Narty na Słowacji

Słowackie ośrodki narciarskie cieszą się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Ze względu na bliskość i możliwość weekendowego wyjazdu są jedną z najlepszych opcji na spontaniczny wypad. Ceny nie są tu wygórowane, szczególnie w porównaniu do alpejskich kurortów, a warunki do uprawiania sportów zimowych są idealne. Przyroda Słowacji to zdecydowanie jej duma i wizytówka. Wszystko to sprawia, że słowackie góry są świetną alternatywą dla osób, które nie chcą wybierać się w daleką podróż.

Warunki narciarskie na Słowacji

Ponad 60% powierzchni całej Słowacji stanowią przepiękne Karpaty. Trudno zatem o lepsze warunki do uprawiania sportów zimowych. Zróżnicowane środowisko naturalne umożliwia korzystanie z wielu from aktywnego wypoczynku. Niezależnie od tego, czy mowa o wędrówce wysokogórskiej, wspinaczce, sportach ekstremalnych czy nartach dla początkujących, na Słowacji każdy znajdzie coś dla siebie. Kraj ten zachwyca turystów atrakcyjnymi kanionami, wodospadami, a także unikalnymi formacjami krasowymi w Parku Narodowym Muranska. Jeśli chodzi o sporty zimowe, są tutaj odpowiednie warunki nie tylko do narciarstwa zjazdowego i biegowego, ale także snowboardingu, skialpinizmu, snowraftingu, snowtubingu i zimowego paralotniartswa.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie na Słowacji

Bachledka Ski&Sun

Ośrodek położony na szczycie Magury Spiskiej, który w swojej ofercie ma dużą ilość łatwych tras zjazdowych. Z tego też względu przyciąga głównie rodziny z dziećmi. To właśnie dla dzieci przygotowana jest specjalna oferta „Świat dziecięcy Bachledka”. Ośrodek słynie również z atrakcji, jaką jest „Ścieżka w Koronach Drzew”, czyli drewniana ścieżka nad koronami świerków, która jest prawdziwym przebojem turystycznych ostatnich sezonów.

Tatrzańska Łomnica

Ośrodek polecany ze względu na znajdującą się tutaj najwyżej położoną, najdłuższą i najbardziej stromą trasę zjazdową. Jest ona wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Sam ośrodek dzieli się on na 3 poziomy. Na poziom pierwszy składają się trasy niebieskie czyli idealne dla początkujących. Poziom drugi to trasy czerwone, a poziom trzeci to trasy czarne, przeznaczone dla doświadczonych narciarzy. Atutem tego miejsca jest również wspaniały widok na Łomnicę, drugi co do wysokości tatrzański szczyt.

Szczyrbskie Jezioro

To z kolei chętnie odwiedzany, całoroczny ośrodek turystyczny położony nad jeziorem. Szczególnie polecany jest dla miłośników narciarstwa biegowego, gdyż znajduje się tutaj aż 26 km tras biegowych o różnym stopniu trudności. Wszystkie odcinki są sztucznie dośnieżane, jeśli tylko jest taka potrzeba. W ośrodku znajdują się także dwie skocznie narciarskie. Szczyrbskie Jezioro wyróżnia się również znakomitymi warunkami klimatycznymi – jest tu zazwyczaj mroźno, ale i słonecznie.

Jasna – Chopok

Największy ośrodek na Słowacji, w swojej ofercie ma około 50 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Umożliwia również nocne szusowanie oraz udostępnia strefę do jazdy freeride. Kompleks polecany jest dla rodzin z dziećmi ze względu na przewagę tras niebieskich, przeznaczonych dla osób początkujących. Jeśli chodzi o atrakcje, warto wspomnieć o snow parku, zapewniającym niezapomniane wrażenie nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. W ośrodku znajduje się również supernowoczesna kolejka gondolowa, umożliwiająca korzystanie ze stoków nawet przy wietrznej pogodzie.

Donovaly

Ośrodek narciarski Donovaly na Słowacji

Ośrodek, który zachwyca położeniem w malowniczej okolicy pogranicza Niskich Tatr, Wielkiej Fatry i Wierchów Starohorskich. W swojej ofercie ma dobrze utrzymane trasy zjazdowe o długości ponad 10 km. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia aż do kwietnia. Wszystkie stoki są sztucznie naśnieżane, a dostępne trasy oferują świetnie warunki dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Stanowi świetne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Na terenie ośrodka znajduje się także Fun Park, drugi co do wielkości w Europe.

Słowackie atrakcje poza stokiem

Zimową stolicą Słowacji jest zdecydowanie Poprad. Zabytkowe miasteczko położone u podnóża Tatr oferuję szereg atrakcji, z których można skorzystać poza stokiem. Stanowi świetną bazę wypadową zarówno w Tatry Niskie, jak i Tatry Wysokie. Znajduje się tam między innymi kompleks basenów termalnych AquaCity, gdzie można zrelaksować się po całym dniu szaleństwa na stoku. Pozyskują one energię z podziemnych zasobów wody geotermalnej, która znajduje się u podnóża Tatr Wysokich.

Słowacy dokładają wszelkich starań, by do swoich ośrodków przyciągnąć coraz większe rzesze turystów. W ośrodkach przeprowadzane są kolejne inwestycje umożliwiające dalszy rozwój i udoskonalenie dostępnej infrastruktury. Z roku na rok poprawia się również jakość bazy noclegowej, a także poziom usług, jeśli chodzi o gastronomię.

GoPass – najlepsza opcja na słowackie stoki

Korzystne warunki skipassów to kolejny ze sposobów, w jakie słowackie kurorty starają się przyciągnąć do siebie narciarzy. Turystom oferuje się jeden, łączony karnet umożliwiający korzystanie z wielu tras w kilku ośrodkach. Wspomniany program GOPASS oferuje wspólny karnet na wszystkie ośrodki narciarskie i Tatralandię. Można go zakupić przez internet. Decydując się na niego odpowiednio wcześnie, można liczyć na atrakcyjne zniżki. Co więcej, zakup online stanowi także oszczędność czasu, gdyż prosto z auta można udać się na stok, omijając kolejkę do okienka kasowego. Z kolei po zalogowaniu się na swoje konto na stronie gopass.sl dostaje się możliwość sprawdzenia liczby przejechanych kilometrów oraz wzięcia udziału w narciarskich wyzwaniach, zachęcających dodatkowo do zdobywania kolejnych kilometrów tras. System GoPass pozwala również na internetowe zaplanowanie całego wyjazdu. Karnet dostępny jest w wersjach 10- i 15-dniowych lub też na cały sezon, który na Słowacji kończy się w połowie kwietnia.

Informacje dla kierowców na Słowacji

Pomimo że na Słowacji obowiązujące przepisy ruchu drogowego są zbliżone do tych w Polsce, warto mieć świadomość pewnych zasad, których złamanie może dużo kosztować.

  • Autostrady, drogi ekspresowe i niektóre drogi I klasy są płatne. Dostępna jest winieta elektroniczna, którą można kupić na granicy, na stacjach benzynowych oraz przez niektóre portale internetowe.
  • Surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila.
  • Dozwolone dopuszczalne prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 130 km/h na autostradzie.
  • Za przekroczenie prędkości nakładane są rygorystyczne mandaty, w wysokości aż do 800 euro. Jeśli kara nie zostanie uiszczona na miejscu, kierowcy może zostać zatrzymane prawo jazdy na okres do 15 dni.
  • Obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego jest: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, lewarek i odpowiedni zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych.
  • Na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach obowiązują winiety, które można zakupić na 10 lub 30 dni bądź też na rok.