Szwajcaria - wyjazd na narty

Narty w Szwajcarii

Alpy zajmują większą część powierzchni Szwajcarii, dlatego też jest to kraj pełen doskonałych terenów narciarskich. Niewątpliwym atutem kraju jest posiadanie dużej ilości czterotysięczników. Dzięki nim tereny narciarskie w Szwajcarii wyróżniają się wyjątkowo dobrymi warunkami śniegowymi. Poza zapierającymi dech w piersiach widokami można tu nacieszyć oko także malowniczymi, tradycyjnymi wioskami, w których można odpocząć od codziennego zgiełku. Kulturalna różnorodność Szwajcarii zachwyci każdego turystę.

Czym wyróżnia się urlop narciarski w Szwajcarii?

Historia zimowej turystyki w Szwajcarii sięga 1864 roku. Przez lata kraj ten zdobył niebywałą renomę jednego z najważniejszych centrów turystyki zimowej. Szwajcaria posiada bogatą ofertę ekskluzywnych ośrodków z nowoczesnymi wyciągami i restauracjami serwującymi wykwintne dania. Od dziesięcioleci jest synonimem  niezwykłej jakości i standardu. Bywanie w szwajcarskich kurortach jest niezmiennie oznaką prestiżu i stanowi spełnienie marzeń. Jest to właściwe miejsce dla osób mających wysokie oczekiwania w stosunku do miejsca swojego urlopu.

Wciąż unowocześniana infrastruktura narciarska dodatkowo podkreśla rangę Szwajcarii jako ważnego kierunku na zimowy urlop. Cały region pełen jest krystalicznie czystych jezior. Najlepsze warunki narciarskie panują na południowym wschodzie kraju. Najsłynniejsze miejscowości to Davos, St. Moritz i Samnaun. Znajdują się tu również aż cztery tereny narciarskie, które położone są bezpośrednio na lodowcu. Mowa o regionie Zermatt, Aletsch, Saas-Fee i Flims-Laaz-Falera. Szwajcaria słynie także z malowniczo położonych i wspaniale utrzymanych zamków, które warto zobaczyć.

Dlaczego warto wybrać właśnie Szwajcarię?

Szwajcaria nierozerwalnie kojarzy się z wysokimi cenami. Z tego też powodu często jest pomijana, wybierając kierunek na zimowy urlop. Warto jednak rozważyć wyjazd w Alpy, by uniknąć tłumów na polskich stokach. Czym mogą pochwalić się Szwajcarzy w kwestii zimowych sportów?

  • Doskonałą organizacją stoków i tras zjazdowych, zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów.
  • Nowoczesną infrastrukturą, dzięki której można bez problemu przemieszczać się między ośrodkami i trasami narciarskimi.
  • Najwyższą jakością świadczonych usług. W Szwajcarii stawia się na pierwszym miejscu klienta i jego zadowolenie z tego, za co zapłacił.
  • Długim sezonem narciarskim, trwającym już od października aż do maja. W tak wysokich górach zima trwa niemal cały rok.
  • Różnorodnością regionów i ośrodków narciarskich. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Przepięknymi wysokogórskie pejzażami zaśnieżonych Alp, rodem z pocztówek.
  • Świetną kuchnią, a zwłaszcza serami i sławnym fondue oraz przepyszną czekoladą.

Największe ośrodki narciarskie w Szwajcarii

Region Les Portes du Soleil

Prawdopodobnie największy ośrodek narciarski na świecie. Obejmuje dwa kraje – Szwajcarię i Francję, a na jego terenie położonych jest niemal 650 km tras narciarskich i 12 ośrodków. Wszystkie ośrodki połączone są ze sobą rozbudowaną siecią wyciągów, ułatwiając w ten sposób korzystanie z dostępnych atrakcji. Atutem regionu jest piękny pejzaż masywnych, górskich szczytów, które dominują nad okolicą. Oferowane tu trasy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. W Les Portes du Soleil nie zapomniano również o trasach biegowych, torach saneczkowych i bobslejowych.

Region Les 4 Vallees

Kolejny ogromny region narciarski w Szwajcarii, obejmujący cztery doliny. Oferuje prawie 410 km zróżnicowanych tras zjazdowych. Dostępne są tu zarówno trasy dla dzieci, jak i skrajnie trudne, przeznaczone dla bardzo zaawansowanych narciarzy. Dużą atrakcją regionu jest trasa zjazdowa zwana „niedźwiadkiem”, która posiada homologację FIS. Stąd też roztacza się piękny widok na najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc.

Region Matterhorn Ski Paradise

Matterhorn Ski Paradise

Na miłośników sportów zimowych czeka w tym regionie 360 km tras narciarskich, które połączone są ze sobą 52 wyciągami. To tutaj znajduje się także najwyżej położona w Europie platforma widokowa  na Klein Matterhorn. Rozciąga się z niej niesamowity widok na sam Matterhorn. Region dysponuje również całorocznym terenem narciarskim zlokalizowanym na lodowcu. W ofercie są szerokie trasy zjazdowe, trasy do jazdy na muldach, tereny dla snowboardzistów i świetnie zaopatrzony snowpark. Ośrodek połączony jest siecią wyciągów ze stacją Breuil Cervinia po włoskiej stronie granicy. Ze względu na prestiż tego regionu, zdecydowanym minusem są obowiązujące tu wysokie ceny.

Region Silvretta Arena

Największy teren przeznaczony do sportów zimowych we Wschodnich Alpach, polecany do narciarstwa biegowego. Na turystów czeka tutaj aż 73 km tras biegowych, gdzie pod okiem instruktora można udoskonalić swoje umiejętności. Region świetni sprawdzi się także dla amatorów pieszych wędrówek. Przygotowano tu sieć 60 km zimowych szlaków turystycznych, na których można odetchnąć czystym, górskim powietrzem.

Region Arosa-Lenzerheide

Największy teren narciarski w Gryzonii. Dzięki karuzeli narciarskiej pomiędzy miastami Arosa i Lenderheide oferuje 225 km tras zjazdowych. Szczególną atrakcją jest trasa „Runda Lai”. W swojej ofercie ma również dwa snowparki oraz tereny do freeridingu. Na miłośników tej aktywności czekają strome zbocza gór Parpaner Rothorn i Weisshorn. Region Lenzerheide to także świetne miejsce dla narciarzy biegowych. Znajduje się tutaj ponad 50 km tras biegnących przez lasy, łąki, a nawet skute lodem jezioro Heidsee.

Alpy dla początkujących narciarzy

Wbrew częstym obawom, szwajcarskie Alpy świetnie sprawdzą się jak miejsce na zimowy urlop dla początkujących narciarzy. Dostępne są tu zróżnicowane trasy, na których można doskonalić swoje umiejętności. Dodatkowo są one jednymi z najlepiej przystosowanych tras, przez co są bardzo bezpieczne. Ponadto, w Szwajcarii można znaleźć także wiele mniejszych, bardziej kameralnych miejsc do jeżdżenia na nartach, gdzie osoby początkujący mogą poczuć się bardziej pewnie. Jednym z takich miejsc jest Grachen, niewielka miejscowość położona w kantonie Valais. Na miejscu działa szkółka z możliwością wynajęcia instruktora do nauki jazdy.

Czym potrafi zaskoczyć Szwajcaria – noworoczny zlot czarownic

Co roku w styczniu w szwajcarskiej miejscowości Blatten odbywa się zjazd czarownic. Jest to ciekawa impreza, z ponad 35-letnią tradycją, przyciągająca co roku zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym czasie w miejscowości mają miejsce różne imprezy, w tym dziecięcy zawody czarownic. Najważniejszym wydarzeniem jest wyścig Hexenabfahrt, w którym kobiety i mężczyźni, przebrani za czarownice, zjeżdżają 12-kilometrową trasą, wznosząc groźne okrzyki i wygrażając miotłami. Zjazd ten wymaga sporej kondycji, gdyż w górnej części trasa zjazdowa jest stroma i wymagająca.

Narty bez granic – korzystanie z ośrodków położonych po dwóch stronach granicy

Niebywałą atrakcją wielu regionów narciarskich w Szwajcarii jest ich graniczne położenie i możliwość korzystania z tras, które swój początek mają w jednym kraju, a koniec w drugim. Tak jest między innymi w:

  • Matterhorn Ski Paradise : Szwajcaria i Włochy
  • Les Portes de Soleil: Francja i Szwajcaria
  • Silvretta Ski Arena: Szwajcaria i Austria

Podstawowa zasada umożliwiająca przemieszczanie się na drugą stronę granicy jest taka, że jeśli wyciągi działają rano, to pozostają otwarte do końca dnia. Dzięki temu zawsze jest możliwość powrotu na swoja stronę, tam gdzie jest się zakwaterowanym. Należy jednak pamiętać, by na czas wsiąść do wyciągu w drogę powrotną. Częstą praktyką jest również rezerwowanie z noclegów po tańszej stronie granicy i przenoszenie się na drugą stronę stoku już od samego rana.

Skipass czyli jak tanio pojeździć w Szwajcarii

Wbrew powszechnej opinii o cenach w Szwajcarii, koszt skipassu jest często niewiele wyższy niż na przykład w Austrii. Warto również wspomnieć o karnecie Magic Pass dostępnym na rok, od początku maja do końca kwietnia roku następnego. Karta umożliwia dostęp do 40 ośrodków narciarskich na terenie całej Szwajcarii. Magic Pass to również nieograniczony wejścia na kolejki liniowe i niektórych kolejki górskie. Dzięki nim można szybko i bez wysiłku dotrzeć do górskich chat, parków rozrywki, a także na szlaki turystyczne, podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy. Decydując się na zakup karnetu na długo przed otwarciem pierwszych wyciągów narciarskich, można skorzystać z bardzo korzystnej oferty cenowej.

Samochodem do Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Wyjazd na narty do Szwajcarii

Pomimo że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to od 2008 roku jest państwem członkowskim układu z Schengen. Dzięki temu podróżując do Szwajcarii, nie potrzebujemy paszportu, wystarczy jedynie dowód osobisty. Należy jednak pamiętać, że Szwajcaria to jeden z najbardziej restrykcyjnych krajów, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów drogowych. Szczególnie tych dotyczących prędkości.

  • W Szwajcarii obowiązują ograniczenia prędkości: autostrady – 120 km/h, drogi szybkiego ruchu – 100 km/h, drogi krajowe – 80 km/h, teren zabudowany – 50 km/h.
  • Przekroczenie prędkości  o kilka czy kilkanaście kilometrów może skutkować karą wynosząca nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet utratą prawa jazdy. W Szwajcarii istotne jest również to, gdzie przekroczy się prędkość. Kara za to samo przewinienie na terenie zabudowanym będzie znacznie wyższa niż na autostradzie.
  • Warto również pamiętać o kulturze na drodze panującej w Szwajcarii, szczególnie w odniesieniu do pieszych.
  • Dopuszczalna zawartość alkohole we krwi wynosi 0,5 promili.
  • Obowiązkowe jest używanie świateł mijania lub dziennych przez cały rok.
  • Zaleca się posiadanie w samochodzie apteczki, zestawu żarówek oraz kamizelki odblaskowej.
  • Winiety w Szwajcarii nie są obowiązkowe, jednak przejazd poruszanie się po kraju bez niej może być bardzo uciążliwe. Stąd dużo wygodniej będzie zdecydować się na zakup winiety, której cena jest niezmienna od kilku już lat. Oferowana jest w formie naklejki, której kolor zmienia się co roku. Nie wymaga wypełniania ani dziurkowania, należy jedynie poprawnie nakleić ją na szybę. Jest to szczególnie ważne, gdyż mandat za nieprawidłowe umieszczenia naklejki jest taki sam jak za jej brak.