Narty we Włoszech

Narty we Włoszech

Włochy to kraj uwielbiany za klimat, melodyjny język i pyszne jedzenie. Jest również jednym z najczęściej wybieranych kierunków, jeśli chodzi o zimowy wyjazd na narty. Sezon trwa tutaj od grudnia do maja, a do dyspozycji turystów jest aż sześć regionów narciarskich. Zdecydowana większość z nich znajduje się w Dolomitach, znanych ze swojej urody nie tylko w Europie. Dostępność ponad 200 ośrodków narciarskich sprawia, że tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Od stromych szczytów po miejsca idealne do spokojnej jazdy. Włochy zachwycają świetną infrastrukturą i genialnymi widokami, ale także ogromną różnorodnością oferowanych tras.

Dlaczego warto jechać właśnie do Włoch?

Myśląc o pogodzie w kontekście wyjazdu na narty, pierwsze co przychodzi do głowy to z pewnością śnieg. Z kolei drugą istotną kwestią jest słoneczna pogoda, która gwarantuje zupełnie inne wrażenia podczas jazdy na stoku, ale nie tylko. W przerwie pomiędzy jednym a drugim zjazdem dobrze jest móc się zrelaksować w promieniach słońca na tarasach położonych przy restauracjach czy barach. W tym aspekcie Włochy nigdy nie zawodzą. Ilość dni słonecznych jest tu zdecydowanie większa niż w innych krajach. Często z zimowego urlopu na nartach można wrócić z lepszą opalenizną niż z letnich wakacji nad morzem.

Wracając do śniegu, większość włoskich ośrodków narciarskich wyposażona jest w armatki śnieżne. Stanowią one gwarancję dużej ilości pokrywy śnieżnej nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Co więcej, wszystkie stoki są zawsze idealnie przygotowane na kolejny dzień zimowych szaleństw. Nocą, gdy turyści odpoczywają, śnieżne skutery dbają o jakość tras zjazdowych.

Wyjeżdżając we włoskie Alpy, nie trzeba ograniczać się tylko do nart. Jest tu wiele miejsc idealnych do rozpoczęcia przygody z narciarstwem biegowym. Dostępne trasy są bardzo zróżnicowane, ale łączy je jedno – doskonałe utrzymanie i fantastyczne widoki na góry.

Włochy – narciarska kolebka dla wszystkich

Włoskie dolomity to niezwykle malownicze góry, charakteryzujące się ostrymi szczytami i mlecznym, różowym kolorem nieba podczas wchodu i zachodu słońca. Niezależnie od tego, czy jadąc tu na narty, szuka się wyzwań, czy relaksu, każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą zaletą znajdujących się we Włoszech stoków narciarskich jest ich duża szerokość, odpowiednia dla początkujących narciarzy. Ponadto, większość ośrodków oferuje ośle łączki oraz szkółki narciarskie.

Trasy we Włoszech oznaczone są trzema kolorami, w zależności od stopnia trudności. Trasy niebieskie są najłatwiejsze, mają najmniejsze nachylenie i są bardzo dobrze wyratrakowane. Idealne dla początkujących narciarzy. Należy pamiętać, by na tych trasach nie rozwijać zbyt dużych prędkości, gdyż grozi za to mandat. Trasy czerwone są klasyfikowane jako średnie pod względem trudności. Przeznaczone są dla osób dobrze umiejących jeździć na nartach. Część z nich zaliczana jest nawet do tras Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Z kolei czarne, to trasy dedykowane doświadczonym narciarzom. Niektóre z nich nie są zupełnie ratrakowane po to, żeby zjazd niby był jeszcze bardziej trudny, ale jednocześnie dawał więcej satysfakcji.

Wybierając ośrodek, warto zwrócić uwagę na to, jakie trasy są tam dostępne. W niektórych miejscach może się okazać, że nie będzie tras niebieskich czyli najłatwiejszych. Dla osób początkujących polecanymi ośrodkami są Paganella w Trentino i Alpe Siusi w Sudtirolu.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie we Włoszech

Livigno

Jeden z najczęściej wybieranych ośrodków narciarskich. Swoją popularność zawdzięcza znakomitym warunkom, różnorodnym trasom zjazdowym oraz długim sezonem narciarskim. Panujący tu mikroklimat, zimny i suchy, wyjątkowo sprzyja sportom zimowym. Śnieg utrzymuje się w Livigno przez 9 miesięcy w roku. Jest to też miejsce polecane dla rodzin z dziećmi, gdyż zdecydowana większość tras należy do tras łatwych. Livigno jest prawdziwym rajem dla narciarzy, gdyż umożliwia jazdę na stokach usytuowanych po dwóch stronach doliny położonej na wysokości ponad 1800 m n.p.m. Trasy zjazdowe słyną ze świetnego utrzymania oraz zróżnicowanego stopnia trudności. Region ten w swojej ofercie ma również dwa snowparki z halfpipem, skoczniami i railami, stanowiąc niezłą gratkę dla snowboardzistów.

Cortina D’Ampezzo

Prawdopodobnie najmodniejszy i najbardziej znany ośrodek narciarski, zwany Królową Dolomitów. W regionie tym jest aż 140 km tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności. W ofercie ośrodka znajdują się trasy dla najbardziej wytrawnych i wymagających narciarzy, które nie tylko dostarczają niebywałych wrażeń ze względu na ich stromość, ale także zapewniają niesamowite widoki podczas zjazdów. To tutaj znajduje się najbardziej znany czarny zjazd, który zaczyna się na wysokości 2930 m n.p.m. Trasa o długości jednego kilometra należy do najsłynniejszych w Dolomitach. W Cortinie jest również snowpark podzielony na dwa obszary z różnym stopniem trudności – dla początkujących i bardziej doświadczonych snowboardzistów. Cortina uchodzi za miasto ekskluzywne, stąd też przyciąga nie tylko narciarzy, ale także znane postacie ze świata filmu i show-biznesu.

Val Di Fiemme

Ośrodek narciarski we Włoszech - Val di Fiemme

Region Val Di Fiemme jest prawdziwym rajem dla narciarzy. Składa się z pięciu ośrodków oferujących niemal 150 km tras narciarskich położonych w przepięknej Dolinie Fiemme. Jeden z nich, ośrodek Alpe Cermis jest szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi ze względu na znajdującą się tu nartostradę „Cermislanida”, gdzie na stoku można spotkać postaci z bajek. Val di Fiemme bywa też określana jako kołyska narciarstwa biegowego. Wytyczono tutaj aż 150 km tras biegowych, z czego jedna trzecia położona jest na słonecznym płaskowyżu na przełęczy Passo Lavaze.

Trentino

Trentino to ogromny region narciarski położony w północno-wschodniej części Włoch. Znajduje się tutaj aż 800 km tras zjazdowych i ponad 230 wyciągów narciarskich. Sercem regionu jest Madonna di Campiglio – najbardziej prestiżowy kurort oferujący nie tylko trasy narciarskie na każdym poziomie zaawansowania, ale także wyjątkowo dużą ilość dni słonecznych w roku ze względu na usytuowanie na wysokości 2500-3000 m n.p.m. Słoneczna pogoda jest tu idealnym dopełnieniem udanego urlopu na nartach. Region Trentino dysponuje znakomitą bazą i infrastrukturą turystyczną. To tutaj powstała nowoczesna kolejka linowa Pejo 3000, który wynosi turystów na imponującą wysokość 3000 m n.p.m.

Południowy Tyrol

Tyrol - idealne miejsce na wyjazd na narty

Południowy Tyrol to region zachwycający niezwykłymi widokami i wysokimi górami, w którego obrębie działa aż 30 ośrodków narciarskich. Szczycą się one jedną z najnowocześniejszych infrastruktur. Co więcej, region słynie również z dużej liczby obiektów termalnych, które czynne są przez cały rok. Znajdujące się tu trasy zjazdowe należą do świetnie przygotowanych i zachwycających widokami. Południowy Tyrol to także Sella Ronda, jeden z najbardziej ekscytujących szlaków w Alpach. Niezwykłe rozbudowany system wyciągów i tras zjazdowych stanowi niebywałą gratkę dla narciarzy i wynagradza trud spektakularnymi widokami.

Dolomity – najpiękniejszy góry na świecie?

Dolomity stanowią południową część Alp i leżą w regionach: Tyrol Południowy, Belluno i Trydent. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej magicznych i malowniczych krain na ziemi. Świadczy o tym, chociażby fakt, że od 2009 roku Dolomity zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pasmo Dolomitów liczy aż 200 szczytów i zimą przyciąga rzesze narciarzy, latem zaś oferuje mnóstwo tras spacerowych z niesamowitymi widokami. Góry zachwycają krajobrazem złożonym z grani, turni, stromych stoków oraz skalnych baszt. Położonych jest tam również sporo górskich jezior, które zachwycają niezwykłym położeniem i idealnie gładką taflą.

Za Perłę Dolomitów uznawane jest Jezioro Braies, położone na wysokości prawie 1500 m n.p.m w rezerwacie przyrody Fanes-Sennes-Braies w Tyrolu Południowym. Najwyższym szczytem jest Marmolada, sięgająca 3342 m n.p.m. Wśród wspaniałej górskiej scenerii można znaleźć 450 wyciągów i 120 km różnorodnych, perfekcyjnie przygotowanych tras zjazdowych. Warto również wiedzieć, że Dolomity mają już ponad 100 lat tradycji narciarskich i chronione są przez siedem parków przyrodniczych obejmujących aż 1/3 całego terytorium.

Skipass – oferta karnetów we wloskich Alpach

Ceny karnetów we Włoszech nie należą do najtańszych. Stąd, by zdobyć zainteresowanie turystów, powstała inicjatywa skipass free czuli darmowego karnetu dla narciarzy. Pozwala on na korzystanie ze wszystkich udogodnień dostępnych na stoku. Aby skorzystać, z tej niezwykle korzystnej oferty, należy zarezerwować noclegi (a zazwyczaj co najmniej siedem) w jednym z hoteli, które biorą udział w programie. Warto jednak pamiętać, że skipass free nie obowiązuje we wszystkich miejscach. Z programu zazwyczaj wykluczony jest szczyt sezonu oraz terminy obejmujące święta. Niemniej, jest to opcja warta rozważenia, planując urlop na włoskich stokach.

Kolejna niezwykle korzystna oferta to karnet Dolomiti Superskipass, który umożliwia korzystanie z wszystkich tras dostępnych w kompleksie zajmującym aż 3,000 km2 powierzchni. Narciarze i snowboardziści na każdym poziomie zaawansowania znajdą tutaj coś dla siebie. Dostępnych jest aż 1200 km tras zjazdowych, w tym aż 23 trasy oświetlone i przygotowane do nocnej jazdy. Do tego monumentalnego kompleksu należy również słynna narciarska karuzela Sella Ronda. Na jego terenie znajduje się również 50 funparków, tereny do freeridu, a także trasy do narciarstwa biegowego. Za mekkę narciarzy biegowych uznawany jest ośrodek Passo Lavaze, które na swoim terenie ma aż 150 km tras o różnym stopniu trudności.

Wyjazd samochodem do Włoch na narty – o czym warto pamiętać?

Wyjazd samochodem na narty do Włoch

Wybierając się samochodem w Alpy, warto zadbać o zimowe opony oraz pamiętać o zabraniu łańcuchów śniegowych. To jednak nie wszystko. Przepisy ruchu drogowego obowiązujące we Włoszech różnią się nieco od tych, spotykanych w Polsce. Wybierając się tam samochodem, warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • Ograniczenia prędkości: do 50 km/h na terenie zabudowanym, do 90 km/h na terenie niezabudowanym i do 130 km/h na autostradzie.
  • Mandat za przekroczenie prędkości może wynosić od 40 do nawet 2000 euro. Ciekawostką jest, że wysokość kar za wykroczenia drogowe dokonane w nocy (czyli od 22:00 do 7:00) wzrasta o 30 procent.
  • Jeśli chodzi o mandaty, włoska policja nie stosuje taryfy ulgowej. W przypadku braku możliwości uiszczenia mandatu na miejscu może nastąpić zarekwirowanie samochodu na parking. Co więcej, potwierdzenie opłacenia mandatu warto przechowywać przez minimum pięć lat, gdyż może się zdarzyć, że zapłata nie zostanie odnotowana przez urzędników.
  • Niezbędnym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.
  • Autostrady we Włoszech są płatne, a opłaty dokonuje się na bramkach zjazdowych. Płaci się również za przejazd niektórymi przełęczami i tunelami.
  • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Za przekroczenie limitu grozi mandat w wysokości nawet do 3200 euro.