Narty w Czechach

Narty w Czechach

Czeskie kurorty narciarskie stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne jako kierunek na zimowy urlop. Bez wątpienia wpływ na to mają prężnie rozwijające się kurorty narciarskie i coraz nowocześniejsza infrastruktura. Co więcej, mimo że nie ma tutaj bardzo wysokich gór, to warunki śniegowe są bardzo dobre. Turystów do Czech przyciągają także dobre ceny oraz idealne położenie na zimowy wyjazd z całą rodziną. Wszystko to sprawia, że coraz częściej wybierając miejsce na zimowy urlop – stawiamy na Czechy!

Warunki narciarskie w Czechach

Świetnie warunki narciarskie Czechy zawdzięczają niewątpliwie górskiemu ukształtowaniu terenu oraz położeniu w strefie umiarkowanego klimatu. Dzięki temu śnieg trzyma się tutaj długo i stabilnie a suma rocznych opadów zaliczana jest do jednej z najwyższych w Europie. Góry charakteryzują się urozmaiconym nachyleniem, można zauważyć tu prawdziwy labirynt grzbietów i głęboko wciętych dolin. Większość ośrodków położona jest w obrębie piętra lasów liściastych. Tym samym występuje tutaj niewielkie ryzyko lawin.

Czechy to kraj polecany głównie dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Jest tu dużo szkół narciarskich z wykwalifikowaną kadrą instruktorską. Tras zjazdowych dla doświadczonych narciarzy jest stosunkowo niewiele. Jednak te, które są, powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

TOP ośrodki narciarskie w Czechach

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn - najpopularniejszy ośrodek na wyjazd na narty w Czechach

Przypuszczalnie najlepszy i najbardziej popularny ośrodek narciarski w Czechach. Położony w samym sercu Karkonoszy oferuje jedne z najnowocześniejszych wyciągów, regularnie kursujące skibusy oraz szereg szkółek narciarskich. Na narciarzy czekają tu perfekcyjnie przygotowane trasy o wszystkich stopniach trudności. Większość z nich jest bardzo szeroka, minimalizując w ten sposób ryzyko kolizji z innymi uczestnikami. To tutaj odbywają się także co roku zimowe zawody narciarskie, a także Festiwal Rzeźby Lodowej.

Mała Upa

Przygraniczna miejscowość Mała Upa ma do zaoferowania narciarzom 8 tras zjazdowych, o łatwym i średnim poziomie trudności oraz łącznej długości około 3,6 km. Jest to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, wyróżniające się wyjątkowym spokojem i czystością środowiska. Znajdują się tutaj wyjątkowe warunki nie tylko do narciarstwa zjazdowego, ale także biegania na nartach, cyklistyki górskiej oraz pieszych wędrówek z przepięknymi widokami. We wspomnianej miejscowości organizowane są także ciekawe imprezy tematyczne jak zawody zabytkowych sań.

Wielka Upa

Ośrodek należący do kompleksu Ski Resort, któremu udało się utrzymać rodzinny i kameralny charakter. Oferuje trasy o podobnej długości jak Mała Upa. Co wyróżnia ten niewielki ośrodek to możliwość wieczornej jazdy na niemal półkilometrowej trasie Modrin. Trudno też o piękniejszy widok niż z nartostrady Postasky. Dodatkowo Wielka Upa i Pec pod Śnieżką połączone są skibusami, a przejazd z jednego ośrodka do drugiego zajmuje tylko kilka minut. Jest to także świetne miejsce wypadowe dla miłośników trekkingu. Szczególnie jeśli chodzi o górskie wypady na najwyższy szczyt w Czechach – Śnieżkę.

Pec pod Śnieżką

Nowoczesny i jednej z największych ośrodków, należący również do kompleksu Ski Resort. Do dyspozycji narciarzy są tutaj stoki o długości niemal 12,5 km. Istnieje również możliwość wieczornej jazdy. Ośrodek polecany jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. W swojej ofercie ma także inne atrakcje jak tunele, tory przeszkód czy trasy slalomowe z pomiarem czasu i prędkości. Znajduje się tutaj również wyciąg dziecięcy oraz szkółki narciarskie dla dzieci, dzięki czemu Pec pod Śnieżką jest miejscem przyjaznym rodzicom z dziećmi.

Swoboda nad Upą

To cicha i kameralna miejscowość, polecana osobom zainteresowanym spokojną jazdą na nartach, dopiero zaczynającym swoją przygodę z nartami. W ofercie są 3 łagodne trasy o długości ok. 350 metrów oraz 3 orczyki o podobnej długości. Trasy zjazdowe zbiegają się w jednym miejscu, dzięki czemu rodzince mają możliwość obserwować swoje dzieci z tarasu. Znajduje się tutaj również szkółka narciarska z parkiem dla dzieci oraz wypożyczalnia nart. Z kolei największą popularnością cieszy się kolej gondolowa, uruchomiona w 2014 roku, którą można wjechać na Snieżkę.

Harrachov

Miejscowość słynąca z rewelacyjnych warunków narciarskich, które zawdzięcza systemom sztucznego naśnieżania. Dzięki temu jazda na nartach jest możliwa przez aż 5 miesięcy w roku. Znajduje się tutaj także kompleks skoczni, czyniąc Harrachov miejscem świetnym dla osób preferujących alpejską odmianę narciarstwa. Długość dostępnych tras zjazdowych to 7,3 km i przeznaczone są one zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Jest to także dogodne miejsce dla narciarzy biegowych oraz snowboardzistów. Jednak Harrachov to nie tylko narty, ale także miejsce znane z niesamowitej huty i Muzeum Szklarstwa, a także browaru Novosad, które zachwyci amatorów czeskiego piwa.

To nie wszystkie ośrodki narciarskie w Czechach, które warto odwiedzić. Niezapomniane narciarskie wrażenia czekają na turystów również w kompleksie Lipno, położonym w południowej części Czech.

Oferta karnetów narciarskich w Czechach

Skipass, czyli karnet uprawniający do jazdy na stoku jest zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów zimowego wyjazdu na narty. Czym wyróżnia się oferta czeskich ośrodków? Z pewnością korzystnymi cenami skipassów rodzinnych. Dostępne są różne konfiguracje oraz dodatkowe zniżki. W niektórych ośrodkach, jak na przykład w Jańskich Łaźniach, dzieci do 6 roku życia jeżdżą za darmo. Jednym z najpopularniejszych karnetów jest Czech Skipass, która umożliwia korzystanie z 195 km tras zjazdowych w największych ośrodkach narciarskich w Czechach. Jest to świetna opcja dla narciarzy często wyjeżdżających na narty, a nie przywiązujących się do jednego ośrodka.

Z kolei szukając najtańszej alternatywy na jazdę na nartach, warto sprawdzić ofertę ośrodka Benecko, miejsca idealnego dla rodzin z dziećmi oraz odwiedzić czeskie Morawy. Położony jest tam ośrodek narciarski Vyprachtice, który posiada nie tylko niedrogie, całodzienne karnety, ale także w jego pobliżu położone jest jedno z najstarszych uzdrowisk. Velke Losiny to uzdrowisko z basenami z wodą termalną, specjalizujące się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, układu ruchu i nerwowego. Miejsce polecane jest na relaks i aktywny wypoczynek, gdyż w pobliżu znajduje się park uzdrowiskowy.

Narty biegowe – sport narodowy Czechów

Narty biegowe w Czechach

Wybierając się na zimowy wyjazd do Czech, warto wypróbować nie tylko tamtejsze stoki, ale też wybrać się na narty biegowe. Znajduje się tam kilkaset kilometrów tras, z których korzysta mnóstwo osób w każdym wieku. Czeskie góry są niemalże stworzone do uprawiania właśnie narciarstwa biegowego, przede wszystkim ze względu na to, że są niezbyt wysokie a rozległe, z łagodnymi grzbietami. Sprzyjające są również warunki klimatyczne czyli długo utrzymujący się śnieg oraz temperatury na poziomie kilku stopni poniżej zera. Czesi zadbali również o infrastrukturę i przystosowanie komunikacji kolejowej i autobusowej, tak aby umożliwić i ułatwić odbywanie ciekawych wycieczek właśnie na nartach biegowych. Dzięki temu możliwe jest wędrowanie do odległych miejsc i powracanie transportem publicznym. Z kolei dla osób zaprawionych w narciarstwie biegowym godna polecenia jest wycieczką przebiegająca przez wszystkie tysięczniki Gór Orlickich. Długość trasy to 34 km. Ciekawostką jest, że osoba przybywająca do czeskiego schroniska na biegówkach, zawsze może liczyć na niespotykaną życzliwość.

Narty w Czechach – blisko i wygodnie!

Wyjazd na narty do Czech to świetna alternatywa, jeśli nie mamy urlopu na dłuższą podróż. Za wyborem tego kierunku przemawia nie tylko niewielka odległość i ceny zbliżone do polskich, ale również znacznie lepiej rozwinięta infrastruktura narciarska. Czesi uwielbiają jazdę na nartach i widać to najlepiej właśnie po inwestycjach, jakie poczynili w przygotowanie stoków. W czeskich ośrodkach pomyślano o wszystkim, od zróżnicowania oferty zakwaterowania, przez pyszne jedzenie po sprawny transporty na stoki. Przygotowano tutaj trasy narciarskie dla osób na każdym etapie umiejętności. Pomyślano również o narciarzach biegowych i snowboardzistach, którzy nie mogą narzekać na brak miejsc do uprawiania tych sportów. Coraz więcej jest także oświetlonych stoków, umożliwiających jazdę nawet w nocy. Z kolei po szaleństwie na stoku, na narciarzy czekają doskonale warzone piwa i smaczna kuchnia.

Samochodem na narty do Czech – wskazówki

  • W Czechach na niektórych drogach panuje nakaz posiadania winiet. Za brak winiety grozi mandat w wysokości 5000 koron. Co ważne, na obu częściach winiety należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu i obowiązkowe jest przyklejenie jednej części na przedniej szybie. Winieta nieprzyklejona lub bez wpisanego numeru jest nieważna.
  • Nie poleca się kupowania winiet przez internet, gdyż mogą być o kilkadziesiąt procent droższe, a także fałszywe. Z tego też względu zawsze warto zachować paragon z miejsca, gdzie winietę zakupiono.
  • Wymagane jest odpowiednie wyposażenie samochodu, znaleźć się w nim musi: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka, a także zestaw naprawczy do opon bądź koło zapasowe.
  • Dopuszczalna prędkość jazdy na autostradach to 130 km/h, w terenie zabudowanym 50 km/h i 90 km/h poza terenem zabudowanym. Już za niewielkie przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym można zapłacić 60 euro mandatu, który należy opłacić gotówką na miejscu.
  • W Czechach panuje zasada zero tolerancji dla pijanych kierowców. Tym samym dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila, a za kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
  • Surowo wzbronione jest też używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest jedynie przy użyciu zestawu głośnomówiącego.
  • Bardzo restrykcyjnie podchodzi się również do zatrzymywania się na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.