Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2021

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2021 za nami

Już tradycyjnie w okresie letnim najlepsi skoczkowie świata rywalizowali w letnim Grand Prix, które jest nie tylko wypełnieniem wolnej przestrzeni po zimowym sezonie, ale również pełni bardzo ważną rolę w przygotowaniach do kolejnego sezonu. Tradycja ta została przerwana w ostatnim roku przez pandemię koronawirusa, ale na szczęście obecnie skoczkowie znów mogli latem powrócić do rywlaizacji. W tym roku swoją dobrą dyspozycję z sezonu zimowego potwierdził Norweg Halvor Egner Granerud, który zdobył kryształową kulę za zwycięstwo w cyklu letniego Grand Prix. Drugie miejsce ze sporą stratą do Graneruda zajął Dawid Kubacki, a podium uzupełnił Jan Hoerl z Austrii. Zapraszamy na podsumowanie letniego cyklu.

Letnie Grand Prix 2021 – pierwszy etap

W tym roku letnie Grand Prix w skokach narciarskich zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich rozegrany został w lipcu i sierpniu, a w jego skład wchodziło trzy konkursy indywidualne. Letnie Grand Prix 2021 zostało zainaugurowane dwoma indywidualnymi konkursami w Wiśle. Ku uciesze polskich kibiców, w obu z nich wygrali Polacy. W pierwszym konkursie najlepszy był Jakub Wolny, który wyprzedził Jana Hoerla i Dawida Kubackiego. Ten ostatni okazał się bezkonkurencyjny w drugich zawodach, a na podium ponownie znalazł się Jan Hoerl oraz Słoweniec Anze Lanisek.

Ostatnim konkursem w ramach pierwszego etapu były zawody we francuskim Courchevel. Wygrał je Austriak Stefan Kraft, a znakomicie spisali się również reprezentanci Szwajcarii. Drugie miejsce zajął gregor Deschwanden, a trzecie miejsce Simon Ammann. Najlepszym z Polaków był Jakub Wolny, który zajął 5 miejsce. Warto nadmienić, że na tym etapie Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2021 odbywało się bez udziału Halvora Egnera Graneruda, który następnie zdominował całą rywalizację i pewnie wygrał cykl letnich zawodów.

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2021 zdominowane przez Graneruda

W drugim etapie tegorocznego cyklu letniego Grand Prix mogliśmy oglądać już Halvora egnera Graneruda, który całkowicie zdominował rywalizację. Drugi etap rozpoczął się od trzech z rzędu zwycięstw Norwega, który był najlepszy w dwóch konkursach z kazachskim Szczuczyńsku oraz w indywidualnym konkursie w rosyjskim Czajkowskim. W tej drugiej miejscowości rozegrano jeszcze jedyne zawody drużynowe w cyklu, które pewnie wygrali Norwegowie z Granerudem w składzie. W zawodach rozgrywanych w Kazachstanie i Rosji nie wzięli udziału między innymi Polacy, Niemcy i Szwajcarzy, a Austriacy wystawili rezerwowy i okrojony skład. To sprawiło, że o sukcesy Norwegowi było znacznie łatwiej.

Kolejne zawody miały zostać rozegrane w rumuńskim Rasnovie, jednak oba konkursy ostatecznie odwołano. W ostatni weekend września skoczkowie rywalizowali podczas jednego konkursu rozgrywanego w austriackim Hinzenbach. W zawodach tych zabrakło najlepszych norweskich skoczków, jednak pozostali zawodnicy z cyklu wzięli w nich udział. Zawody zdominowali Japończycy. Zwycięzcą okazał się Yukiya Sato, a tuż za nim w klasyfikacji uplasował się wracający do formy Ryoyu Kobayashi. Trzecie miejsce na podium przypadło Niemcowi – Karlowi Geigerowi.

Finał letniego Grand Prix w skokach narciarskich w Klingenthal

Tegoroczne letnie Grand Prix w skokach narciarskich zostało zakończone podczas zawodów w niemieckim Klingenthal, które odbyły się w pierwszy weekend października. W Niemczech skoczków czekała rywalizacja w jednym konkursie indywidualnym, a większość reprezentacji wystawiła swoich najlepszych zawodników. Dobrą dyspozycję z przed tygodnia potwierdził Ryoyu Kobayashi, który wygrał. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a trzeci był jego rodak Johann Andre Forfang.

Warto przytoczyć statystyki Graneruda, który startował w czterech konkursach indywidualnych, z których trzy wygrał i raz zajął drugie miejsce. Ponadto razem z drużyną Norwegii wygrał jedyny konkurs drużynowy w cyklu. To pokazuje kontynuację dominacji skoczka, który w podobnym stylu zapewnił sobie kryształową kulę za Puchar Świata w minionym sezonie. Czyżby to oznaka potencjalnej dominacji Norwega w nadchodzącym Pucharze Świata?

Granerud zwycięzcą letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2021. Jak poszło Polakom?

Wiemy już, że Granerud zdominował letnie skakanie i pewnie sięgnął po tytuł najlepszego skoczka Grand Prix, gromadząc 380 punktów na koncie. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Dawid Kubacki, który okazał się być najlepszym z Biało-Czerwonych. Zawodnik ten zgromadził na koncie 242 punkty i zaledwie o 17 punktów wyprzedził trzeciego w klasyfikacji Jana Hoerla z Austrii.

Jak poszło pozostałym Polakom? Wysokie miejsce w klasyfikacji zajął również Jakub Wolny, który wygrał pierwsze zawody rozgrywane w Wiśle. Ostatecznie zajął 6 miejsce z dorobkiem 203 punktów. Znacznie gorzej spisali się pozostali nasi reprezentanci. Piotr Żyła zajał dopiero 27 miejsce (74 punkty), Stefan Hula i Maciej Kot zajęli ex aequo 33 miejsce (58 punktów), Andrzej Stękała 47 miejsce (33 punkty), Klemens Murańka 48 miejsce (29 punktów), Paweł Wąsek 51 miejsce (25 punktów), Kamil Stoch dopiero 55 miejsce (23 punkty), Aleksander Zniszczoł 66 miejsce (16 punktów) i Kacper Juroszek 72 miejsce (11 punktów).

Czy wyniki letniego Grand Prix są prognozą przed Pucharem Świata?

Za nami letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2021 i wiele osób może zastanawiać się, czy wyniki letniego skakania będą miały bezpośrednie przełożenie na zawody Pucharu Świata. Odpowiedź na to nie jest jednoznaczna. Na pewno w jakimś sensie wyniki letniego Grand Prix pokazują, którzy skoczkowie są w formie, jednak nie zawsze przekłada się to na wyniki Pucharu Świata.

Większość zawodników starty w letnim cyklu Grand Prix traktuje w ramach przygotowań do sezonu zimowego, który w przypadku skoczków narciarskich jest najważniejszy. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że praktycznie żaden z konkursów nie był rozgrywany w pełnym składzie, dlatego rzadko dochodziło do rywalizacji wszystkich najlepszych skoczków świata. To sprawia, że kibicie nie powinni w stu procentach sugerować się letnimi wynikami, oczekując zimowych startów. Puchar Świata rządzi się swoimi sprawami i na pewno wywróci tą klasyfikację do góry nogami.

Letnie Grand Prix 2021 – klasyfikacja generalna

Poniżej przedstawiamy czołową 10-tkę klasyfikacji generalnej tegorocznego letniego Grand Prix w skokach narciarskich, które powróciło do kalendarza po rocznej przerwie spowodowanej koronawirusem. W klasyfikacji uwzględniliśmy również wszystkich Polaków, którzy zajęli niższe miejsca na koniec sezonu.