Skoki narciarskie 2021/22 terminarz

Skoki narciarskie 2021/22 – terminarz i zapowiedź sezonu

Wielkimi krokami zbliża się 43. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich, w którym ponownie jedne z głównych ról powinni rozegrać Polacy. Znamy już dokładny terminarz wszystkich konkursów. Tegoroczny sezon skoków narciarskich zostanie zainaugurowany w Rosji. Domem skoczków podczas pierwszego konkursu będzie Niżny Tagił, a zawody rozegrane zostaną 20 listopada. Już tradycyjnie Puchar Świata zostanie zakończony podczas rywalizacji na skoczni mamuciej w Planicy. Ostatnie zawody cyklu będą rozgrywane 25-27 marca. Przed tym jednak, skoczkowie wezmą udział również w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2020, które odbędą się w lutym w Pekinie. Zapraszamy na zapowiedź zbliżającego się sezonu.

Sezon 2021/22 w skokach narciarskich podzielony na 5 etapów

Puchar Świata 2021/22 w skokach narciarskich został przez organizatorów podzielony na 5 etapów. Pierwszy z nich rozpocznie się w rosyjskim Niżnym Tagile, a zakończy się 19 grudnia w szwajcarskim Engelbergu. W ramach tego etapu skoczkowie będą jeszcze skakać w fińskiej Ruce, w Wiśle oraz w niemieckim Klingenthal. Łącznie podczas 5 weekendów ze skokami odbędzie się 9 konkursów indywidualnych i jeden drużynowy, który rozegrany zostanie w Wiśle.


Po pierwszym etapie, skoczków będzie czekała przerwa świąteczna i kilka dni oddechu. W ramach kolejnego etapu, na przełomie 2021 i 2022 zostanie rozegrany 70 Turniej Czterech Skoczni, gdzie trofeum będzie bronił Kamil Stoch. Po TCS skoczkowie będą mieli dosłownie chwilę na oddech, bo już kolejnego dnia rozpoczną skakanie w ramach kolejnego etapu. Tu będzie czekało na nich aż 9 konkursów, w tym 6 indywidualnych, 2 drużynowy i jeden drużyn mieszanych. Skoczkowie będą skakać w austriackim Bischofshofen, w Zakopanem, w japońskim Sapporo oraz w niemieckim Willingen. Ostatnie zawody odbędą się 30 stycznia, a kilka dni później zainaugurowane zostaną zimowe Igrzyska Olimpijskie 2020 w Pekinie.

Kilka dni po zakończeniu zimowych Igrzysk Olimpijskich, skoczkowie przeniosą się do Skandynawii. Najpierw będą skakali w fińskim Lahti, a następnie wezmą udział w norweskim cyklu Raw Air, gdzie czekają na nich skocznie w Lillehammer i Oslo. W ramach tego etapu, odbędą się tylko 4 konkursy indywidualne oraz po jednym drużynowym i drużyn mieszanych. Etap kończący cykl Pucharu Świata 2021/22 odbędzie się tylko na skoczniach mamucich. Zanim jednak do niego dojdzie, skoczkowie będą rywalizowali w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2022, które w dniach 11-13 marca rozegrane zostaną na mamucie w norweskim Vikersund. Po powrocie do Pucharu Świata, 19 i 20 marca najlepsi zawodnicy na świecie będą rywalizowali w niemieckim Oberstfordie, a tydzień później zakończą rywalizację w słoweńskiej Planicy, gdzie odbędą się dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy. Zawody rozegrane 27 marca będą ostatnimi w nadchodzącym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie 2021/22 – terminarz

  • 20 listopada 2021 – Niżny Tagił (ROSJA) – indywidualny
  • 21 listopada 2021 – Niżny Tagił (ROSJA) – indywidualny
  • 27 listopada 2021 – Ruka (FINLANDIA) – indywidualny
  • 28 listopada 2021 – Ruka (FINLANDIA) – indywidualny
  • 4 grudnia 2021 – Wisła (POLSKA) – drużynowy
  • 5 grudnia 2021 – Wisła (POLSKA) – indywidualny
  • 11 grudnia 2021 – Klingenthal (NIEMCY) – indywidualny
  • 12 grudnia 2021 – Klingenthal (NIEMCY) – indywidualny
  • 18 grudnia 2021 – Engelberg (SZWAJCARIA) – indywidualny
  • 19 grudnia 2021 – Engelberg (SZWAJCARIA) – indywidualny
  • 29 grudnia 2021 – 6 stycznia 2022 – 70. Turniej Czterech Skoczni (NIEMCY – AUSTRIA)
  • 29 grudnia 2021 – Oberstdorf (NIEMCY) – indywidualny
  • 1 stycznia 2022 – Garmisch-Partenkirchen (Niemcy) – indywidualny
  • 4 stycznia 2022 – Innsbruck (Austria) – indywidualny
  • 6 stycznia 2022 – Bischofshofen (Austria) – indywidualny
  • 8 stycznia 2022 – Bischofshofen (AUSTRIA) – indywidualny
  • 9 stycznia 2022 – Bischofshofen (AUSTRIA) – drużynowy
  • 15 stycznia 2022 – Zakopane (POLSKA) – drużynowy
  • 16 stycznia 2022 – Zakopane (POLSKA) – indywidualny
  • 21 stycznia 2022 – Sapporo (JAPONIA) – indywidualny
  • 22 stycznia 2022 – Sapporo (JAPONIA) – indywidualny
  • 23 stycznia 2022 – Sapporo (Japonia) – indywidualny
  • 28 stycznia 2022 – Willingen (NIEMCY) – drużyn mieszanych
  • 29 stycznia 2022 – Willingen (NIEMCY) – indywidualny
  • 30 stycznia 2022 – Willingen (NIEMCY) – indywidualny
  • 4 lutego 2022 – 20 lutego 2022 – Igrzyska olimpijskie w Pekinie (CHINY)
  • 26 lutego 2022 – Lahti (FINLANDIA) – drużynowy
  • 27 lutego 2022 – Lahti (FINLANDIA) – indywidualny
  • 3 marca 2022 – Lillehammer (NORWEGIA) – indywidualny
  • 4 marca 2022 – Oslo (NORWEGIA) – drużyn mieszanych
  • 5 marca 2022 – Oslo (NORWEGIA) – indywidualny
  • 6 marca 2022 – Oslo (NORWEGIA) – indywidualny
  • 11 marca 2022 – 13 marca 2022 – Mistrzostwa świata w lotach w Vikersund (NORWEGIA)
  • 19 marca 2022 – Oberstdorf (NIEMCY) – indywidualny, loty
  • 20 marca 2022 – Oberstdorf (NIEMCY) – indywidualny, loty
  • 25 marca 2022 – Planica (SŁOWENIA) – indywidualny, loty
  • 26 marca 2022 – Planica (SŁOWENIA) – drużynowy, loty
  • 27 marca 2022 – Planica (SŁOWENIA) – indywidualny, loty

Sezon pod znakiem zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie

Kluczowym momentem nadchodzącego sezonu skoków narciarskich powinny być zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Tak jak co cztery lata, najlepsi skoczkowie narciarscy szykują formę na konkursy olimpijskie, gdzie zdobywane medale przechodzą do historii. Bez wątpienia to największe sportowe uznanie dla każdego z nich. Tytułu na skoczni normalnej będzie bronił Niemiec Andreas Wellinger. Na skoczni dużej po raz trzeci z rzędu będzie chciał wygrać Kamil Stoch, dla którego będą to najprawdopodobniej ostatnie Igrzyska w karierze. W swoim dorobku ma już trzy złote medale olimpijskie w konkursach indywidualnych oraz brązowy medal w drużynie, który zdobył w 2018 roku wspólnie ze Stefanem Hulą, Maciejem Kotem i Dawidem Kubackim.

W 2022 roku Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Pekinie w okresie 4-20 lutego. Kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej zaplanowano na 5 lutego, a konkurs finałowy dzień później. Dnia 7 lutego rozegrany zostanie turniej drużyn mieszanych, dzięki czemu ta konkurencja zadebiutuje oficjalnie na Igrzyskach. Kamil Stoch szansę na obronę medalu będzie miał 12 lutego, a dzień wcześniej odbędą się kwalifikacje do tego konkursu. Zmagania najlepszych skoczków narciarskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zakończy konkurs drużynowy, który zaplanowano na 14 lutego.

W tym momencie trudno wyrokować, kto będzie faworytem do złota olimpijskiego, jednak przedsezonowa forma podczas letniego Grand Prix, każe w gronie głównych faworytów stawiać takich skoczków jak Halvor Egner Granerud, Dawid Kubacki, Jan Hoerl, Stefan Kraft, czy też Ryoyu Kobayashi. Oczywiście nasze przewidywania zweryfikują konkursy na chińskich skoczniach narciarskich.

Turnieje w terminarzu Pucharu Świata

Igrzyska Olimpijskie 2022 to nie jedyny znaczący turniej w najbliższym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich. W marcu zostaną rozegrane również Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, których gospodarzem będzie norweskie miasto Vikersund. Zmagania na tej mamuciej skoczni zaplanowano na 11-13 marca 2022 roku. Złotego medalu na Mistrzostwach w Lotach będzie bronił Karl Geiger z Niemiec. W 2020 roku drużynowo zwyciężyli Norwegowie, a Polacy zajęli trzecie miejsce i wywalczyli brązowe medale.

Kolejnym prestiżowym turniejem w kalendarzu jest Turniej Czterech Skoczni, którego zostanie rozegrana okrągła, 70 edycja. Zwycięzca ostatniej edycji był Kamil Stoch, którzy na podium wyprzedził Karla Geigera i Dawida Kubackiego. Wierzymy, że w nadchodzącym sezonie Polacy nawiążą do tego występu i również powalczą o zwycięstwo w tym niezwykle prestiżowym cyklu.

W nadchodzącym sezonie w kalendarzu zabraknie turnieju w Willingen. W ostatnich latach skoczkowie mogli brać udział w cyklu Willingen Five lub Willingen Six, który był szansą na zgarnięcie dodatkowych premii pieniężnych. Ostatni sezon nie był najlepszy i w tym roku organizatorzy zdecydowali się na zawieszenie tej formuły. Oznacza to, że tradycyjnie odbędą się dwa turnieje w Willingen, jednak nie zostanie za nie przyznana dodatkowa premia pieniężna. W kalendarzu zostaje natomiast norweski cykl Raw Air, który zadebiutował w 2017 roku. Skoczkowie ponownie powalczą o dodatkowe gratyfikacje finansowe i statuetkę dla najlepszego zawodnika podczas zawodów rozgrywanych w Lillehammer i Oslo.

Na co stać Graneruda? Kto powinien włączyć się do walki o Kryształową Kulę?

Halvor Egner Granerud w zeszłym sezonie był prawdziwą sensacją, ponieważ jeszcze przed sezonem nikt nie stawiał go w gronie faworytów do sięgnięcia po Kryształową Kulę. Wszystko jednak zmieniły pierwsze konkursy i kapitalna forma Norwega, który całkowicie zdominował rywalizację i z dużym wyprzedzeniem zapewnił sobie wygraną w Pucharze Świata. Nie przeszkodziła mu w tym nawet przymusowa pauza, po zakażeniu koronawirusem. O ile w zeszłym sezonie forma Norwega była sensacją, o tyle w najbliższym oczy kibiców i komentatorów bez wątpienia będą na niego skierowane. Póki co doskonale spisał się w letnim cyklu Grand Prix, gdzie wygrał ze znaczną przewagę. Czy to prognostyk przed kolejnym znakomitym sezonem w wykonaniu Graneruda?

Kto jeszcze oprócz Norwega powinien włączyć się do walki o najwyższe cele? Wydaje się, że w tym gronie powinni znaleźć się Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Szczególnie ten pierwszy od dłuższego czasu utrzymuje się w świetnej dyspozycji i latem również ją potwierdził. Kamil Stoch w ostatnim czasie coraz bardziej myśli o zakończeniu kariery, więc dobry sezon w jego wykonaniu byłby klasyczną kropką nad i. Oczywiście w gronie faworytów warto wymieniać również takich zawodników jak Stefan Kraft, Jan Hoerl, Ryoyu Kobayashi, Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Robert Johansson, Marius Lindvik, czy też nieprzewidywalny Anze Lanisek.

Na co stać Polaków w sezonie 2021/22?

Według przewidywań ekspertów, podopieczni Michala Doleżala ponownie powinni stanowić o ścisłej czołówce skoków narciarskich w najbliższym sezonie. Wydaje się, że liderami kadry, podobnie jak przed rokiem będą Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Piotr Żyła. Zapewne każdy z nich po cichu wierzy w znakomite występy na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata w Lotach, a także na wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na koniec sezonu. Kto wie, może i tym razem włączą się do walki o Kryształową Kulę?

Warto przyglądać się karierze Andrzeja Stękały, który przed rokiem szturmem wdarł się do składu reprezentacji Polski i wspólnie z kolegami sięgnął po brązowy medal MŚ w lotach narciarskich. Oczywiście w gronie zawodników, którzy aspirują do drużynowej czwórki powinni znaleźć się również Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny. Wciąż niepewna jest sytuacja takich zawodników jak Stefan Hula, którzy zbliża się do końca kariery, jednak wciąż trzyma formę oraz Maciej Kot, którego występy w ostatnich latach są wielkim znakiem zapytania. Wierzymy, że ten sezon będzie przełomowy w jego wykonaniu. Podczas wybranych konkursów swoją szansę powinni dostać również Paweł Wąsek, Tomasz Pilch, Kacper Juroszek i być może Jarosław Krzak. Być może któryś z nich eksploduje formą i namiesza w polskiej kadrze. Tego im życzymy. Trzymamy kciuki za dobre występy i liczne sukcesy polskich skoczków narciarskich w najbliższym sezonie Pucharu Świata.