Zmiana w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich

Dlaczego odwołano konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Szczyrku?

Puchar Świata w skokach narciarskich rozkręcił się na dobre. Za nami 17 z 38 zaplanowanych na ten sezon konkursów. Niestety, dyscyplina, jaką są skoki narciarskie, zdążyła już przyzwyczaić, że nie wszystkie konkursy wcześniej zaplanowane uda się przeprowadzić. Jak zwykle „winnym” całej sytuacji jest aura. Tak też było na skoczni w Szczyrku, gdzie 17 stycznia rozgrywano polski turniej w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kibice zgromadzeni tego dnia pod skocznią zamiast pasjonującej walki o podium oglądali loteryjny konkurs. Niestety dla fanów skoków główną rolę odgrywali w nim nie skoczkowie, a wiatr. Zawody z powodu złych warunków atmosferycznych wielokrotnie były przerywane. Ostatecznie po skokach 40 zawodników jury zawodów zdecydowało o odwołaniu rywalizacji. O sporym pechu w tej sytuacji mogą mówić polscy skoczkowie. Tym bardziej że konkurs układał się dla biało-czerwonych wtedy najlepiej w sezonie. W momencie odwołania zawodów Polska miała dwóch zawodników na podium. Liderem klasyfikacji w tamtym momencie w konkursie był Dawid Kubacki, trzeci był Kamil Stoch, z kolei piąty Piotr Żyła.

Gdzie i na kiedy zostanie przeniesiony konkurs skoków narciarskich?

Wobec niesprzyjających warunków atmosferycznych FIS zdecydował, że konkurs zostanie przeniesiony ze Szczyrku do… Lahti. Puchar Świata na skoczni Salpausselka w Lahti zawita w dniach 1-3 marca. Dodatkowy konkurs za zawody w Szczyrku odbędą się 1 marca. Start rywalizacji zaplanowano wtedy na godzinę 17:00.

Skocznia w Lahti

To nie pierwszy raz, gdy Stefan Kraft, Andreas Wellinger, Jan Hoerl, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek i inni skoczkowie rywalizują na skoczni w Lahti. Zmagania w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich na skoczni w Lahti odbywają się od 1980 roku. Do tej pory rozegrano tam ponad 60 konkursów indywidualnych. Najwięcej razy na podium w Lahti (12) stawał reprezentant gospodarzy – Matti Nykanen. Skocznia w Lahti była szczęśliwa także dla Adama Małysza (6 razy na podium, w tym 3 zwycięstwa) i Kamila Stocha (4 razy na podium, w tym 3 zwycięstwa).